Wyzwania na programowaniu

W piątek 5 listopada w naszym przedszkolu odbyły się kolejne zajęcia z programowania. Tym razem trenerzy postawili przed dziećmi nietypowe wyzwanie polegające na zbudowaniu symulatorów.

Przedszkolaki z grupy Gwiazdki zbudowały symulator trzęsienia ziemi.  Do badania jego siły dzieci wykonały również różnej wielkości domy – małe, duże z szeroką oraz wąską podstawą. Po zaprogramowaniu swoich robotów mali programiści mogli sprawdzić, który budynek wytrzyma trzęsienie ziemi, a który się przewróci. Dzieciom to zadanie sprawiło wiele radości. Z  ochotą testowali swoje domy.

Przedszkolaki z grupy Odkrywców zapoznały się podczas zajęć ze zjawiskiem erupcji wulkanu. Trenerzy opowiedzieli im również o pracy badaczy zajmujących się obserwacją wstrząsów ostrzegawczych przed wybuchem.  Dzieci podczas zajęć zbudowały z klocków miernik siły wstrząsu oraz jego operatora.  Podczas programowania robotów na tabletach przedszkolaki poznały nowy klocek funkcyjny, który odpowiada  za poziom wychylenia żyroskopu zamontowanego w mierniku.  Dzieci bawiąc się swoim robotem obserwowały do jakiej lampki kontrolnej dojdzie żyroskop po wyczuciu wstrząsu. To zadanie wywołało wśród dzieci wiele uśmiechu, szczególnie moment ucieczki operatora przed wybuchem gdy wskazał czerwoną kontrolkę.