Majowe święta – dni o których należy pamiętać…

Z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła się dzisiaj w naszej szkole uroczysta akademia.

Z dużym zaangażowaniem przygotowali ją uczniowie z kl. VII wraz ze szkolnym chórem.

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1,2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii naszej ojczyzny.

Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy.

Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe.

1Maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy.

Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.

Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku.

Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950r.

2Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę

o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3Maja-obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r.

Konstytucja 3 maja 1791roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie /po konstytucji USA/ spisaną ustawą tego typu.

Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego

oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa.

Uchwalenie Konstytucji 3Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.