Poznajemy Toruń

W ramach programu ,,Poznaj Polskę” w dniach 13-15.06.2022r. uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Torunia.
Swój pobyt rozpoczęli od miejsca, który nosi nazwę ,,Piwnica Hanzy”.
Uczniowie poznali ideę kupieckiego zrzeszenia miast średniowiecznych oraz historie poszczególnych ośrodków miejskich,
by następnie współzawodniczyć w szeregu zadań różnego typu.

Kolejnego dnia udaliśmy się na seans do Planetarium. Była to chwila wytchnienia i relaksu z głową w gwiazdach.

Po seansie przyszedł czas na gotycką katedre św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty,
w której ochrzczony był m.in. Mikołaj Kopernik.
Otwórz zdjęcie
Kolejnym miejscem była XIX-wieczna Twierdza Toruń. Jest to zabytek militarny najwyższej klasy:
jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce,
wybudowany przez Prusaków pod koniec XIX wieku do obrony granicy wschodniej Prus.
W czasie pobytu w forcie przeżyliśmy niesamowitą przygodę podczas zabawy w podchody.

Otwórz zdjęcie
Następnie udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Wizytówką instytucji jest najdłuższe stale działające wahadło Foucaulta w Polsce,
dzięki któremu można obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi,
a także wiele innych ciekawych wystaw.

Aby poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika i samodzielnie przygotować pierniki udaliśmy się do Muzeum Piernika.
Otwórz zdjęcie
Wycieczka powoli dobiegała do końca, dlatego wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto.
Pani zapoznała nas z historią miasta oraz pokazała jedne z najpiękniejszych zabytków w Toruniu.
Wysłuchaliśmy kilka legend oraz wielu innych ciekawostek, m.in. dlaczego Krzywa Wieża była krzywa.