Zajęcia sensoryczne – jesienne obrazy

W ramach projektu edukacyjnego „Gramy zmysłami” w minionym tygodniu rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu cykl zajęć sensorycznych. Pierwsze zadanie odbyło się pod hasłem „Jesienne obrazy”. Każda z grup przedszkolnych wykonała zadanie inaczej i powstały przeróżne dzieła.

Obłoczki zmieniły się w małych artystów, a do wykonania takiego krajobrazu wcale nie potrzebowały pędzli, wystarczyły ich własne rączki. Do tego wszystkiego potrzebne były tylko kolorowe farby. Na przygotowanym wcześniej dużym papierze przedszkolaki namalowały jesienne drzewo. Dzieciom bardzo się podobało, było przy tym dużo radości i wiele pozytywnych emocji, została pobudzona wyobraźnia i kreatywność. Malowanie jesiennego drzewka rączkami dostarczyło dzieciom nie tylko wrażeń dotykowych, ale również wrażeń wzrokowych.

Gwiazdki korzystając z jesiennych darów stworzyły drzewa. Wykorzystały samodzielnie zrobioną masę sensoryczną, z której dzieci utworzyły korony drzew. Następnie swoimi małymi rączkami wciskały w powstały obraz drzewa różne jesienne dary, ale nie tylko. Były też kawałeczki gałązek z drzew, listki, połówki orzechów, oraz plastelina, która imitowała jabłuszka. Pień oraz trawę wokół drzewa dzieci wycięły z kolorowych kartek o wypukłej strukturze.

Astronauci natomiast tworzyli na podobraziach jesienne drzewa korzystając z darów jesieni. Dzieci odbijały liście, malowały szyszkami, kasztanami czy żołędziami. Całość arcydzieła dopełnił przyklejony przez dzieci mech oraz małe, drewniane jeżyki.

Odkrywcy wykonali makiety lasu . Do zrobienia jej wykorzystały naturalne materiały np. mech , kolorowe liście , kasztany, żołędzie, szyszki . Przedszkolaki samodzielnie układały swoje makiety , następnie wykonały grzybki z jesiennych warzyw : ziemniaka i pietruszki.