Pierwszy tydzień tegorocznych półkolonii za nami. Uczestnicy będą mieli co wspominać!

Pierwszego dnia, po krótkiej rozgrzewce i pysznym śniadaniu, wyruszyliśmy na plac zabaw Amonit w Klimkach. Zabawa na łonie natury okazała się świetnym sposobem na integrację  – dzieci uczyły się współpracować ze sobą, budując szałasy i zbierając szyszki. Radosne okrzyki i śmiech słychać było również podczas korzystania z dostępnych na placu zabaw atrakcji. Wyczerpująca zabawa zaostrzyła apetyty małych budowniczych, którzy ze smakiem zjedli przygotowany obiad.

Drugi dzień rozpoczęty rozgrzewką i zdrowym śniadaniem na świeżym powietrzu to przede wszystkim niezapomniane spotkanie ze zwierzętami – mieszkańcami Mini Zoo w Walimie. Uczestnicy półkolonii mogli karmić kozy, osły, króliki; podziwiać harce różnych gatunków małp. Mieli też okazję z bardzo bliska zobaczyć takie egzotyczne zwierzęta, jak wielbłąd, serwal, lemury i papugi. Po zapoznaniu się z rezydentami Mini Zoo dzieci dały upust dziecięcej energii podczas zabawy na dmuchańcach, w małpim gaju oraz w parku linowym. Dzień zakończyliśmy zdrowym, dwudaniowym obiadem i pysznymi lodami na deser.

Po wymagającym dużych nakładów energii wtorku przyszedł czas na wycieczkę, która pozwoliła odpocząć mięśniom, zmuszając do gimnastyki dziecięce mózgi. Trzeci dzień półkolonii to wyprawa do Drohiczyna, gdzie w Centrum Nauki Sowa mali odkrywcy mogli zapoznać się z prawami fizyki przedstawionymi w ciekawej formie doświadczeń empirycznych, dostosowanej do wieku uczestników oraz samodzielnie przeprowadzić doświadczenie chemiczne z wykorzystaniem akcesoriów, które można znaleźć w prawdziwym laboratorium chemicznym. Był to jednak dopiero pierwszy punkt programu, ponieważ później dzieci oprowadzane przez przewodnika zwiedziły Ośrodek Edukacji Ekologicznej Puszczyk. Na miejscu poszerzyły swoją wiedzę o rodzimym ekosystemie, korzystając z narzędzi multimedialnych, a potem przeniosły się do Muzeum Kajakarstwa. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć kajaków sprzed kilkudziesięciu lat, posłuchać o tym, jak są zbudowane i wysłuchać historii, które się z nimi wiążą. Po dniu pełnym wrażeń dzieci zjadły zdrowy obiad.

Czwartego dnia, jak co dzień, uczestnicy wygonili resztki snu podczas rozgrzewki, a następnie zjedli pożywne, zdrowe śniadanie. Po takim rozpoczęciu dnia mogli wyruszyć do Parku Przygody w Siedlcach. Obfitość atrakcji na świeżym powietrzu wyzwoliła w dzieciach pokłady niespożytej energii. Park linowy, małpi gaj, trampoliny, kołowrotek, dmuchane budowle z przeszkodami – prawdziwy raj służący wspólnej zabawie. Po smacznym obiedzie, zjedzonym z ogromnym apetytem przez zmęczone, ale uśmiechnięte dzieci wyruszyliśmy w drogę powrotną.

W piątek uczestnicy półkolonii zostali na terenie szkoły, jednak i ten ostatni dzień tygodnia nie ustępował pozostałym obfitością atrakcji. Gościliśmy Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie, które przygotowały dla dzieci warsztaty rękodzieła – lepienie z masy solnej. Była to świetna okazja do wykazania się kreatywnością, zaprezentowania i rozwijania zdolności manualnych. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, a w czasie, gdy jedna z nich realizowała zadania warsztatowe, druga świetnie się bawiła na dmuchanych zjeżdżalniach. Tym sposobem obie grupy miały możliwość wyciszenia się w czasie pracy z gośćmi z GOK, a także spożytkowania nadmiaru energii w czasie zabawy na świeżym powietrzu. Po wszystkim uczestnicy zjedli dostarczony na miejsce pożywny, domowy obiad.

Pierwszy tydzień tegorocznych półkolonii pozostanie niezapomniany, a wielorakość atrakcji sprawiła, że uśmiechy gościły na twarzach nawet najbardziej wymagających poszukiwaczy przygód.

Wypoczynek letni w formie półkolonii dla dzieci rolników w 2024 roku został dofinansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 450,00 zł na każdego uczestnika, a także jest wspólfinansowany przez Gminę Zbuczyn.