Żaba i erupcja wulkanu

W piątek, 17 listopada odbyły się zajęcia z robotyki. Przedszkolaki z grupy Astronautów za pomocą konstrukcji klocków LEGO stworzyły modele przeobrażania żaby, od kijanki do formy dorosłej. Dzieci określały cechy charakterystyczne organizmu w każdej postaci. Następnie zaprogramowały swoje zwierzątka, aby mogły się poruszać. Obejrzeli również film o żabach i rozmawiali z trenerem o ewolucji żaby. Dowiedzieli się, że żaby to pożyteczne płazy, które zjadają owady, że mała żaba to kijanka, która na początku nie jest wcale podobna do swoich rodziców. Podczas przeobrażenia się żabki nie tylko jej wygląd ulega zmianie, lecz również i jej tryb życia.

Przedszkolaki z grupy Odkrywców podczas zajęć zapoznały się ze zjawiskiem erupcji wulkanu, który mierzy jego intensywność. W trakcie budowania użyli dwóch silników oraz nowego czujnika poziomu wychylenia dzięki, któremu wskaźnik w robocie po wstrząsach się wychylał. W ten sposób mogli określić siłę wstrząsu. Obejrzeli również film o erupcji wulkanu i rozmawiali z trenerem na temat szkodliwości dymu i pyłu wulkanicznego. Dowiedzieli się również, że dzięki robotom można badać wulkany i w porę ostrzec ludzi przed jego erupcją.