Łączy nas pamięć

Już kolejny rok uczestniczymy w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania. Inspiracją był sam Marek Edelman, który co roku w rocznicę wybuchu powstania składał żółty bukiet pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wiele było powstań w polskiej historii, które kończyły się klęską. Ale, ci którzy w nich walczyli, wierzyli, że mają jakąś szansę. Poza jednym. Ci, którzy dokładnie 81 lat zaczęli walkę w warszawskim getcie, zawsze wiedzieli, że nie wygrają z Niemcami. Jednak jego celem nie była wolność.

Klasy 1-3 obejrzały film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, który przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.

Klasy 4-6 obejrzały film na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbywamy podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.

Klasy 7 i 8 obejrzały reportaż „Muranów – Dzielnica Północna”, stworzony na potrzeby akcji w ubiegłych latach. Materiał utrzymany jest w stylistyce youtuberskiej. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.