,,Zaelektryzowani” w naszej szkole

W środę 6 lutego naszą szkołę odwiedził pan Krystian z „Grupy Zaelektryzowani”, który przeprowadził dla naszych uczniów niecodzienną lekcję biologii, fizyki i chemii. Starsi i młodsi uczniowie mieli okazję zobaczyć eksperymenty fizyczne i chemiczne oraz poznać ciekawostki o budowie i funkcjach ludzkiego organizmu. Niektóre doświadczenia uczniowie mogli poczuć na własnej skórze, jak np. ciekły azot.

Pierwszym eksperymentem jaki uczniowie mieli okazję zobaczyć była „Chemiczna lokomotywa”, której wydobywająca się wysoko w górę para wodna zrobiła widowiskowe show.

Pan Krystian opowiedział nam historię powstania ciekłego azotu,  pokazał jak należy się z nim obchodzić oraz wykonał wybuchowe doświadczenie, w wyniku którego butelka z azotem rozprężyła się i wyrzuciła wszystkie piłeczki znajdujące się w środku metalowej beczki.

Radek i Gabrysia mieli okazję sprawdzić jak działa ludzki wzrok za pomocą  odwracających okularów, które pozwalają na oglądanie świata do góry nogami! I do tego wcale nie trzeba było stawać na głowie. Plastikowe gogle wyposażone są w dwa pryzmaty, które odwracają widziany przez nie obraz. W zależności od ustawienia pryzmatów widzimy otaczający świat „do góry nogami” lub odwrócony ” w lewo lub w prawo”. Zakładając takie okulary uczniowie wywołali lawinę śmiechu, gdy próbowali uścisnąć sobie dłonie czy rzucić do siebie piłeczkę.

Największy jednak entuzjazm u uczniów wzbudziły zabawy z helem – młodsi ze śmiechu praktycznie turlali się po parkiecie. Tym razem w doświadczeniu wzięli udział Bartek i Natalia, którzy głosami krasnoludków mówili do nas i śpiewali piosenki.

Przedstawiona przez grupę „Zaelektryzowani” animacja, wszystkim uczestnikom bardzo się podobała. Prowadzącemu udało się w umiejętny sposób połączyć elementy humorystyczne i edukacyjne, a jednocześnie zachęcić obserwujących do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania. Dzięki czemu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii, fizyki.

Uczniowie bawili się świetnie, a dzięki możliwości wzięcia udziału w doświadczeniach poszerzyli swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych.

Animator dowiódł, że nauka fizyki i chemii nie musi być nudna!