Dnia 05.01.2024r. odbyły się zajęcia z robotyki i programowania.

Grupa Odkrywców z trenerem tego dnia pracowała nad budową tamy na rzece. Na początku dzieci obejrzały film, z którego dowiedziały się co to jest tama, jakie są rodzaje i dlaczego się je buduje. Omówiły wady i zalety budowania tamy, np. tama zatrzymuje śmieci, które rzeka przenosi, tama zamyka się kiedy jest zagrożenie powodzią i dzięki temu więcej wody nie wpływa. Minusem tej budowli jest fakt, że ryby które pływają w rzece nie mogą przepłynąć dalej i inne drapieżniki mogą je szybciej złapać. Przedszkolaki bardzo szybko poradziły sobie z budową tamy i statku. Następnie na kartkach narysowały rzekę, po której ich pojazd miał się poruszać, zaprogramowały urządzenie i mogły testować.

Grupa Astronautów natomiast miała za zadanie zbudować robota, w którym umieszczono czujnik, sprawdzający w jakiej pozycji jest robot pionowo, poziomo, ukośnie czy na boku. Programując robota dzieci układały komendę: zaczekaj aż czujnik się ruszy, czyli gdy ruszymy robotem wtedy robot ma zmienić światło np. na czerwono lub wydać dźwięk. Następnie dzieci otrzymały kartki z alfabetem Morse`a i za pomocą robota przesyłali do siebie krótkie zaszyfrowane informacje. Radość dzieci była ogromna, wszyscy byli bardzo szczęśliwi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.