Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.         

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Tego dnia na całym świecie odbywają się różnego rodzaju imprezy, których głównym celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z nimi.

Każda komórka organizmu u osoby z zespołem Downa posiada 47 zamiast 46 chromosomów. Chromosom 21 występuje potrójnie – stąd wzięła się inna nazwa tego zespołu – Trisomia 21. Przyczyny, które doprowadzają do nierozdzielenia się chromosomów pary 21 podczas podziału komórek rozrodczych nie są jeszcze do końca poznane.

Zespół Downa dotyczy zarówno (i w tym samym stopniu) dziewczynek jak i chłopców. Występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych, klasach społeczno – ekonomicznych i narodowościowych.

Zachęcamy, aby 22 marca założyć dwie kolorowe skarpetki nie do pary. W ten sposób pokażemy, że integrujemy się z osobami z zespołem Downa.

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.