Mali ratownicy

 

„Gdyby komuś się coś stało,

podejdź i zapytaj „HALLO!”.

Klęknij obok na kolanka,

jak uczyła przedszkolanka.

Chwyć rączkami za ramiona,

i poczekaj czy zawoła.

Jeśli nic nie odpowiada,

krzycz o pomoc – oto rada.

Pochyl buzię do policzka,

słuchaj chwilę czy oddycha.

Patrz czy się podnosi brzuszek,

poczuj ciepło koło uszek.

Zadzwoń szybko po doktora

na działanie twoje pora(…).”

10 września w grupie Odkrywców – zerówce odbyły się zajęcia z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy.

Dzieci dowiedziały się podczas zajęć w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia – utraty przytomności. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Obejrzały filmy edukacyjne na których ratownicy medyczni pokazywali sposoby opatrywania skaleczeń  oraz udzielania pierwszej pomocy. Wysłuchały również opowiadania czytanego przez panią pt. „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy.”

Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.

Zajęcia te miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Oczywiście zajęcia nie zrobią z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczą dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.