Podsumowanie drugiego tygodnia półkolonii

Drugi tydzień półkolonii dzieci rozpoczęły wycieczką do Łosic, gdzie miały okazję odwiedzić Straż Pożarną i Komendę Powiatową Policji. Wizyta obfitowała w atrakcje. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, pozwolili dzieciom wsiąść do samochodu, którym wyjeżdżają na akcje, uruchomili dla nich sygnały świetlne i dźwiękowe, a każdy półkolonista mógł również samodzielnie trzymać wąż strażacki i sprawdzić ciśnienie wody, którą strażacy gaszą pożar.

Policjanci wyjaśnili maluchom na czym polega ich służba, opowiedzieli o tym, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo, przedstawili zasady ruchu drogowego, wyjaśnili co robić w sytuacji zagrożenia i do czego służy numer alarmowy 112. Nie obyło się bez obejrzenia samochodów policyjnych, co wzbudziło u dzieci dużo emocji.

We wtorek dzieci zostały w szkole, którą znają i lubią. Po rozgrzewce i pysznym, zdrowym śniadaniu, czekały już na nie atrakcje, przygotowane przez GOK w Zbuczynie oraz przez prowadzących warsztaty kulinarne Kuchcikowo. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa udała się na zajęcia plastyczne, podczas których, w nawiązaniu do przypadającej tego dnia rocznicy Powstania Warszawskiego, wykonała piękne flagi Polski oraz kotyliony w barwach narodowych.

Druga grupa w tym czasie samodzielnie przygotowała pyszne zapiekanki, pełne kolorowych warzyw oraz kanapki lodowe. Dzieci ze smakiem zjadły własnoręcznie sporządzane dania, a następnie każde z nich miało możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia aparatem, który drukował je w czasie rzeczywistym.

Po zamianie grup dzieci udały się na przyszkolny teren przeznaczony do zabawy i rekreacji. Korzystając z bogato wyposażonego placu zabaw nasi półkoloniści rozładowywali nagromadzoną energię, by później bawić się z chomikiem przyniesionym przez jedną z uczestniczek półkolonii, poznawać zwyczaje tego gatunku zwierząt i zasady opieki nad domowym pupilem.

 

W środę czekała dzieci dłuższa wycieczka. Po rozgrzewce i przygotowaniu zdrowych przekąsek na drogę uczestnicy półkolonii wyruszyli w podróż do Lasu Odkrywców.

Zgodnie z nazwą miejsca, do którego przybyli, mali podróżnicy odkrywali sekrety lasu. Poznawali nazwy roślin i zwierząt, które można spotkać w lesie, bawili się na wykonanych niemal w całości z drewna placach zabaw, wśród których znalazły się równoważnie, labirynty, trampoliny, huśtawki zbudowane na korzeniach drzew, a także fortece pełne miejsc czekających na odkrycie. Przez wszystkie atrakcje prowadził dzieci przewodnik, który opowiadał dzieciom o życiu, jakie toczy się w lesie, zachęcał do korzystania z uroków natury, przybliżał zasady zachowania się w miejscach, w których człowiek jest tylko gościem.

Zabawa na łonie natury wzmogła apetyty małych odkrywców, którzy chętnie zjedli obiad oraz deser, zaopatrzyli się w pamiątki dostępne na terenie parku i zmęczeni, ale z szerokimi uśmiechami na twarzach wrócili do domów.

 

 

Kolejny dzień półkolonii to wycieczka do Parku Przygody. Dzieci już nie mogły doczekać się atrakcji, jakie zapewnia to miejsce, dlatego po rozgrzewce, przypomnieniu zasad bezpieczeństwa w tak dużych obiektach i pożywnym, zdrowym śniadaniu bez zwłoki wyruszyliśmy do Siedlec.

Na miejscu czekało na uczestników półkolonii mnóstwo sposobów na rozładowanie dziecięcej energii. Korzystanie z parku linowego sprawiło, że dzieci znalazły w sobie odwagę i ćwiczyły koordynację ruchową. Strefa zabaw, w której maluchy skakały na trampolinach, pływały w kulkach, zjeżdżały na zjeżdżalniach wywoływała salwy śmiechu i pozwoliła im wyrazić całą dziecięcą radość. Po tak wyczerpujących zajęciach dzieci z wielkim apetytem zjadły pyszny obiad i były gotowe do powrotu do domów, gdzie z pewnością opowiedziały rodzicom o wrażeniach tego dnia.

Zwieńczeniem naszej dziesięciodniowej przygody z półkoloniami była wycieczka do Kids Paradise w Siedlcach. Po rozgrzewce, śniadaniu i ostatnim utrwaleniu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania dzieci wyruszyły na salę zabaw. Humory dopisywały, ilość atrakcji możliwych do wykorzystania wywołała szerokie uśmiechy na twarzy małych podróżników. Małpi gaj, zjeżdżalnie pontonowe, karuzele palmy, huśtawki, baseny z kulkami to tylko niektóre możliwości, bo dzieci doskonale się bawiły również na magicznym dywanie i podczas korzystania z tablicy interaktywnej.

Nasi podopieczni zmęczeni, ale szczęśliwi zjedli obiad, a na koniec wspólnych przygód podczas półkolonii otrzymali dyplomy, które będą pamiątką radosnych chwil spędzonych wśród kolegów i niezapomnianych wrażeń towarzyszących im każdego dnia tegorocznych półkolonii.

Mamy nadzieję, że spotkamy się już za rok, aby Kosnoludki mogły znowu wyruszyć w podróż pełną przygód i cieszyć się urokami dzieciństwa! Do zobaczenia!

Stowarzyszenie Kulturowo- Oświatowe KOSEM  jest organizatorem wypoczynku letniego w formie półkolonii  w terminie 24 lipca- 4 sierpnia 2023r. 

Wypoczynek  letni  w formie półkolonii dla dzieci rolników w 2023  r.  został  dofinansowany  ze  środków Funduszu  Składkowego  Ubezpieczenia  Społecznego  Rolników  w kwocie 450,00  zł na każdego z uczestników, których rodzice są ubezpieczeni w KRUSie.