Światowy Dzień Mycia Rąk

Chociaż dbanie o czystość rąk nie powinno ograniczać się do jednego dnia, warto wykorzystywać każdą okazję, by utrwalać dobre nawyki higieniczne naszych przedszkolaków . Jedną z takich okazji jest Światowy Dzień Mycia Rąk, który przypada 15 października.

W tym dniu dzieci z naszego przedszkola, rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiony został także schemat mycia rąk, który później wszystkie przedszkolaki zastosowały w praktyce. Każde z dzieci samodzielnie i zgodnie z instrukcją umyło swoje ręce. Przedszkolaki wykonywały plakaty oraz prace plastyczne promujące mycie rąk. Dzieci bawiły się również przy piosenkach pt. „Umyć ręce”, „Piosenka o myciu rąk”, oglądały prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne. Wykonywały eksperyment pt. „Dlaczego warto myć ręce?”, po którym doszły do wniosku, że brud boi się mydła.
Grupa Gwiazdki i Odkrywcy z pomocą Pań wykonała pięknie pachnące mydełka z gliceryny, barwników i zapachów. Obejrzały eksperyment z lampą UV pod którą można było dostrzec miejsca w których zgromadził się brud na dłoniach. Rozmawiały na temat co by było gdybyśmy nie myli rąk – jakie choroby mogłyby nas spotkać. W prostym doświadczeniu dowiedziały się jak szybko przenoszą się zarazki. Ręce pani były posypane brokatem – to nasze zarazki. Podczas uściski dłoni zarazki przenosiły się na ręce wszystkich dzieci. Następnie wszyscy umyli dokładnie dłonie.
Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy w naszym przedszkolu będą mieć czyste, lśniące i pachnące mydłem ręce!